Use the smaller-sized text Use the larger-sized text Use the very large text
National History Day in Wisconsin banner.

National History Day 2010 National Finalists

We are proud to announce the national finalists and honorable mentions for the 2010 Wisconsin History Day State Event held on May 1, 2010. The national finalists represented Wisconsin at the national contest June 13-17, 2010, at the University of Maryland-College Park.

The first and second alternate in each category are offered the opportunity to attend the national contest in the event that the finalist entry is unable to attend.

Each finalist designs their entry to reflect the annual theme. The entries below reflect the annual theme for 2010: Innovation in History: Impact and Change.


Student Name(s)

Project Title

School

Junior Papers

National Finalist:
Ben Zwief

Frances Perkins and the Fair Labor Standards Act University School of Milwaukee
National Finalist:
Annelise Escher
Frances Perkins: The Innovator Behind Social Security Lincoln Middle School, La Crosse
1st Honorable Mention:
Mara Blumenstein
The Beatles: The Most Influential Band in History EAGLE School, Madison
2nd Honorable Mention:
Samuel Wang
The Atomic Bomb: Impact and Change Horace Mann Middle School, Sheboygan
3rd Honorable Mention:
Kellyanne Fitzgerald
Submarines: Innovation in Warfare Fitzgerald Home School, Racine
4th Honorable Mention:
Stephanie Koss
Jazz Music: Changing the World One Note at a Time Holmen Middle School
Senior Papers
National Finalist:
Elizabeth Stephens
Adapt or Die: The Impact of Revolutionary Changes in Agriculture in the 20th Century Mount Horeb High School
National Finalist:
Emily Nelson
The Magic Pill: How Oral Contraception Changed America Ladysmith High School
1st Honorable Mention:
Aaron Peterson
Saving Lives and Brewing Trouble at Los Alamos: The Atomic Bomb North High School, Sheboygan
2nd Honorable Mention:
Anne Wermedal
The March of Dimes: Innovative Fundraising, A Dime at a Time Bangor High School
3rd Honorable Mention:
Elizabeth Wendt
The Daughters of Liberty and the Innovative Roles of Women During the American Revolution Monona Grove High School, Monona
4th Honorable Mention:
Christina Griffin
The Life and Legacy of Michael Jackson Holmen High School
Junior Individual Exhibits
National Finalist:
Sarah Vetsch
Earth Day: A Change for the World Durand Junior High
National Finalist:
Jordyn Thompson
Coronary Bypass Surgery: A 1964 Medical Innovation D.C. Everest Junior High School, Schofield
1st Honorable Mention:
Sanjana Kumar
Bird Respirators: A Breath of Life for Millions EAGLE School, Madison
2nd Honorable Mention:
Julia Hanson
Unintended Consequences: Eli Whitney's Cotton Gin University School of Milwaukee
3rd Honorable Mention:
Micayla Darrow
Clarence Birdseye: The Father of Frozen Food Bay View Middle School, Green Bay
4th Honorable Mention:
Sarah Coppenbarger
Shakespearean Linguistics: Innovating the World through Words Grantsburg Middle School
Junior Group Exhibits
National Finalists:
Lauren Gogan,
Chloe Schaefer
Nothing Has Changed War as the Airplane University School of Milwaukee
National Finalists:
Jordan Mason,
Nicole Tomter
The First Motorized Airplane Holmen Middle School
1st Honorable Mention:
Hannah Shaw,
Catherine Stolz
Tupperware: Innovating Kitchens Across the Globe Lincoln Middle School, La Crosse
2nd Honorable Mention:
Noah Fleuchaus,
Taylor Stoiber
Bar Codes: Reading between the Lines Richfield Elementary School
3rd Honorable Mention:
Rachel Kent,
Marah Kays
Sesame Street: An Innovation in Preschool Television Northstar Middle School, Eau Claire
4th Honorable Mention:
Sam Neville,
Devon Opelt,
Alex Mohr
The Lust for Lumber Neillsville Middle School
Senior Individual Exhibits
National Finalist:
Caitlin Geary
The Model T: Paving the Way Homestead High School, Mequon
National Finalist:
Kelly Ratz
Lewis Hine: Crusader with a Camera Cochrane-Fountain City Schools, Fountain City
1st Honorable Mention:
Mackenzie Schmitt
Higgins Boats: The Boats that Changed Warfare Appleton North High School
2nd Honorable Mention:
Monica Sieg
Broadway Presents: Rodgers & Hammerstein, Innovators of Musical Theater Mount Horeb High School
3rd Honorable Mention:
Jordyn Prell
Animation Innovations: Disney's Impact on Entertainment D.C. Everest Senior High School, Schofield
4th Honorable Mention:
Michael Foulkes
The Nuclear Power Plant Homestead High School, Mequon
Senior Group Exhibits

National Finalists:
Ryan Weisenbeck,
Jordan Lieffring

Changes in the Milking Industry: Mooooving through History Durand High School

National Finalists:
Ashley Daubs,
Daniel Schmidt,
Ashley Kaspar

The Bessemer Process: Steeling America Necedah High School
1st Honorable Mention:
Kali Fleischauer,
Kaelah Maslow
Special Effects: Changing Movies, Audiences, and the Realm of Possibilities Grantsburg High School
2nd Honorable Mention:
Karli Wittenberg,
Sam Abramovich
The Discovery of the Double Helix Homestead High School, Meqon

3rd Honorable Mention:

Amy Yang,

Peter Xiong,

Courtney Xiong

Social Contract Philosophy on Natural Rights International Peace Academy, Milwaukee
4th Honorable Mention:
Kayla Sippl,
Molly Upp,
Elizabeth Hermann
Harry Houdini: The Man Behind the Magic Seymour Community High School
Junior Individual Performances
National Finalist:
Alexis Pae
The Innovation of Jazz Dance University School of Milwaukee
National Finalist:
Taylor Garbe
Laparoscopic: Bigger Is Not Always Better Horace Mann Middle School, Sheboygan
1st Honorable Mention:
Derek Rott
Landships and the Great War University School of Milwaukee
2nd Honorable Mention:
Katherine Burelbach
Isadora Duncan Lincoln Middle School, La Crosse
3rd Honorable Mention:
Hannah Boettcher
1918 Flu Pandemic Bay View Middle School, Green Bay
4th Honorable Mention:
Elizabeth Harth
Bra Burning: Miss America Pageant 1968 EAGLE School, Madison
Junior Group Performances
National Finalists:
Mary Diermeier,
Tori Charnetzki
Pasteurization: The Concept that Changed the Way You Look at Milk Onalaska Middle School
National Finalists:
Rebecca Anderson,
Jessica Anderson
The Never Ending Street of Success Northland Pines Middle School, Eagle River
1st Honorable Mention:
Katherine Gerdes,
Malaika Flores
Lasers: The Light that Transformed the World EAGLE School, Madison
2nd Honorable Mention:
Gabrielle Peterka,
Anna Lane
Benjamin Franklin DeLong Middle School, Eau Claire
3rd Honorable Mention:
Anna Brown,
Sadie Ottow,
Becky Felix
Shinichi Suzuki: Innovative Educator Impacting Music Forever Longfellow Middle School, La Crosse
4th Honorable Mention:
Gabby Berg,
Aubrey Nigh,
Mary Catherine Ruesch,
Catherine Trowbridge
TV Dinners: How They Changed the American Family St. Jude the Apostle School, Wauwatosa
Senior Individual Performances
National Finalist:
Krista Fogltanz
Oscar Opens the Lid Lincoln High School, Manitowoc
National Finalist:
Angela Kalas
The Great Awakening Whitewater High School
1st Honorable Mention:
Connor Wahrman
The Printing Press and the Protestant Reformation Nicolet High School, Glendale
2nd Honorable Mention:
Emily Gluck
The Innovation of America's National Parks Random Lake High School
Senior Group Performances

National Finalists:
Mackenzie Sinnen,
Emily Szczepanski

My Face is My Fortune Random Lake High School
National Finalists:
Andrew Tautges,
Paul Pelayo
Nuclear Energy Whitewater High School

1st Honorable Mention:
Kristina Stark,
Laura Belling

Forever Different, Forever Changed Regis High School

2nd Honorable Mention:
Xee Yang,
Pang Xiong,
Douaxong Chang

Jazz Music International Peace Academy, Milwaukee
Junior Individual Documentaries
National Finalist:
Madeleine Smith
Jigs do the Work Much Better: The Impact of Mechanization on the Anthracite Breaker Boys St. James School, Madison
National Finalist:
Tom Compas
Frank Lloyd Wright: Innovations in Green Architecture EAGLE School, Madison
1st Honorable Mention:
Jenni Geurink
Jonas Salk: Innovations in Vaccine Technology D.C. Everest Junior High School, Schofield
2nd Honorable Mention:
Alexis Abrego
The Blalock-Taussig Shunt: A Bold Surgery for Blue Babies D.C. Everest Junior High School, Schofield
3rd Honorable Mention:
Avery Ernstmeyer
Innovations of Wheat Farming in Wisconsin Whitehall Middle School
4th Honorable Mention:
Jennifer Slogar
George Eastman: Making Everyday Moments, Kodak Moments D.C. Everest Junior High School, Schofield
Junior Group Documentaries
National Finalists:
Caroline Blair,
Caroline Idsvoog
How CNN Changed Our World St. Jude the Apostle School, Wauwatosa
National Finalists:
Sam Chilsen,
Ben Reimler
Kindertransport: Journey to Safety Onalaska Middle School
1st Honorable Mention:
Natalie Klemond,
Annie Erickson
The Innovation of Monty Python Longfellow Middle School, La Crosse
2nd Honorable Mention:
Jordan Dittmer,
Ben Johnson
Mathew Brady and His Innovation in History Lincoln Middle School, La Crosse
3rd Honorable Mention:
Maggie Dawes,
Charlie Hollister
Helping Hands through History Lake Country Middle School, Hartland
4th Honorable Mention:
Ellie Dunn,
Annie Topp
Anesthesia: How it Has Changed Medicine St. Jude the Apostle School, Wauwatosa
Senior Individual Documentaries
National Finalist:
Jake Wrasse
Broadcast Technology: Changing Lives One Channel at a Time Durand High School
National Finalist:
Sahitya Raja
Defeating the Speckled Monster: The Smallpox Vaccine Homestead High School, Mequon
1st Honorable Mention:
Kayla Huemer
Thermus Aquaticus: A Truly Revolutionary Microbe Mount Horeb High School
2nd Honorable Mention:
Bill Mulligan
Aldo Leopold: The Conservation Movement Lake Mills High School

3rd Honorable Mention:
Julia Wermuth

Snap, Crackle, Pop! How Ready-to-Eat Breakfast Cereal Made a Crunch Heard 'Round the World Homestead High School, Mequon
4th Honorable Mention:
Kirsten Stuck
The Visionary: Vince McMahon Fond du Lac High School
Senior Group Documentaries
National Finalists:
Chamila Amithirigala,
Kelsey Obremski
H. H. Bennett: Exposing a Photographic Frontier North High School, Sheboygan
National Finalists:
Megan Hermann,
Blake Neuberg
Antisepsis to Asepsis: The Road to Sterilization in Surgery Southwest High School, Green Bay
1st Honorable Mention:
Elizabeth Tavolier,
Miriam Kleynerman,
Sidney Wolf
Birth Control: The Revolution Nicolet High School, Glendale
2nd Honorable Mention:
Josh Paulson,
John Gasao
Les Paul: The Greatest Innovator in Music History D.C. Everest Senior High School, Schofield
3rd Honorable Mention:
Abbey Wiegand,
Jennifer LeCaptain
1950s Rock 'n' Roll Wilson Junior High School, Manitowoc
4th Honorable Mention:
Ben Binversie,
James Reilly,
Alex Fish
Typewriter: Rewriting History Homestead High School, Mequon
Junior Websites

National Finalist:
Megan Waples

Newsreels in World War II University School of Milwaukee

National Finalist:
Teddy Boesen

The Homestead Act: The Innovation that Settled the West St. Jude the Apostle School, Wauwatosa

1st Honorable Mention:
Ben Wrasse

The Elevator: Taking the World to New Heights Durand Junior High

2nd Honorable Mention:
Erik Kernozek

Leonardo DaVinci: Innovation through Art, Science, and Technology Lincoln Middle School, La Crosse
3rd Honorable Mention:
Calvin Cottrell
Progressivism and the Wisconsin Idea D.C. Everest Junior High School, Schofield
4th Honorable Mention:
Sam Heiden,
Alec Johnson
The Jet Engine: Soaring into History Holmen Middle School
Senior Websites
National Finalists:
Laura Harris,
Courtney Banker
Rachel Carson: Mother of Modern Environmentalism Seymour Community High School

National Finalists:
Dakota Rine,
Hayley Selves

Frank Lloyd Wright D.C. Everest Senior High School, Schofield
1st Honorable Mention:
Nikki Harris,
Stephanie Jaskolski,
Allison Opgenorth
Levi Strauss: The Man Behind Blue Jeans Seymour Community High School
2nd Honorable Mention:
Anissa Lynch,
Lucy Wallitsch
Coco Chanel: Changing Fashion, Changing Lives Mount Horeb High School
3rd Honorable Mention:
Erin Niemisto,
Abby Lois
American Bandstand: The Show that Shaped a Generation Mount Horeb High School
4th Honorable Mention:
Mari-Ann Bui
Music: The Romantic Era Germantown High School

WI Society of Mayflower Descendants Award for Early American History

Junior Division:
Julia Hanson, University School of Milwaukee
Junior Individual Exhibit: Unintended Consequences: Eli Whitney's Cotton Gin
Senior Division:
Elizabeth Wendt, Monona Grove High School
Senior Paper: The Daughters of Liberty and the Innovative Roles of Women During the American Revolution

Robert and Carroll Heideman Award for Outstanding Archival Research

Junior Division:
Jena Bliss, EAGLE School
Junior Paper: Guglielmo Marconi's Innovation: A Major Change in the World of Communication
Senior Division:
Bill Mulligan, Lake Mills High School
Senior Individual Documentary: Aldo Leopold: The Conservation Movement

Wisconsin Council for Local History Award

Junior Division:
Anna Stoneman, EAGLE School
Junior Individual Exhibit: The Babcock Test: Revolutionizing the Dairy Industry
Senior Division:
Kailey Hilby, Bangor High School
Senior Individual Documentary: Upper Mississippi River Nine-Foot Channel Project: Transforming and Transporting

John C. Geilfuss Award for Wisconsin History

Junior Division:
Avery Ernstmeyer, Whitehall Middle School
Junior Individual Documentary: Innovations of Wheat Farming in Wisconsin
Senior Division:
Michelle Pehler, Cochrane-Fountain City Schools
Senior Individual Documentary: Education from a Radio Station: Wisconsin's 9XM-WHA Radio

American Labor History Award

Junior Division:
Madeleine Smith, St. James School
Junior Individual Documentary: Jigs do the Work Much Better: The Impact of Mechanization on the Anthracite Breaker Boys
Senior Division:
Ben Herrenbruck, Nicolet High School
Senior Individual Documentary: Daniel Hoan

American Military History Award

Junior Division:
Kellyanne Fitzgerald, Fitzgerald Home School
Junior Paper: Submarines: Innovation in Warfare
Senior Division:
Wesley Berg, Mount Horeb High School
Senior Individual Documentary: Admiral Hyman Rickover
National History Day in Wisconsin Teacher of Merit - Junior Division
Chuck Taft University School of Milwaukee
National History Day in Wisconsin Teacher of Merit - Senior Division
Beth Maglio Mount Horeb High School
National History Day in Wisconsin "Rookie" Teacher of the Year
Melani Winter

International Peace Academy, Milwaukee
  • Questions about this page? Email us
  • Email this page to a friend
select text size Use the smaller-sized textUse the larger-sized textUse the very large text